Uudised

Kolmapäeval räägitakse Põlva kultuurimajas taevaskodade tulevikust

13.10.2015

Kolmapäeval, 14. oktoobril kell 15.00 on kõik taevaskodade tulevikust huvitatud oodatud Põlva kultuurikeskusesse. Räägime Saesaare paisust, Ahja jõe ürgoru ja uputatud taevaskodade taastamise võimalikkusest. Samuti vaatame teemakohast dokumentaalfilmi ja värskelt valminud 3D kujutisi lahendusvariantidest.

Sõna saavad ajaloolane Kalle Kroon, kalateadlane Meelis Tambets, MTÜ Taevaskoja esindaja Jaanus Pulles, Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni esimees Urmas Tartes, loodusajakirjanik Kristel Vilbaste ning projekteerija Urmas Nugin. Peale sõnavõtte vastavad ettekandjad tekkinud küsimustele ning järgneb arutelu.

Saesaare pais ja paisjärv rajati Ahja jõele umbes kuuskümmend aastat tagasi. Jõgi jäi ilma suure languga kärestikulisest lõigust, ühtlasi mõjus see hävitavalt mitmele vääriskalaliigile. Kalad on iga veeökosüsteemi tähtis lüli ja sageli selle tervise kajastajad. Saesaare pais mitte üksnes ei lõhu populatsioone, põhjustades nii nende haavatavuse, vaid ka tõkestab ränded. Seetõttu on kogu Ahja jõgi ülalpool paisu hoopis liigivaesem ja kehvemas seisus kui allpool Saesaart. Paisu kõrguse ja veehoidla mõju tõttu ei näe spetsialistid võimalusi sinna toimiva kalapääsu rajamiseks. Lisaks puuduvad paisutatud jõeosas elupaigad mitmele muule kaitsealusele liigile nagu paks jõekarp ja jäälind. Seetõttu on peetud võimalikuks lahenduseks olukorrale Saesaare paisu likvideerimist ja ürgoru taastamist.

Saesaare paisu tulevik jagab inimesed kahte leeri - on neid, kes pooldavad paisu likvideerimist ja loodusliku kärestiku taastamist ning neid, kes seisavad sellele vastu. Hiljuti Hendrikson & Ko poolt läbi viidud küsitluses eristus selgelt ka kolmas grupp ehk erapooletud, kel pole otsuse langetamiseks piisavalt teavet. Kolmapäevasel infopäeval on lisaks ekspertide ettekannetele võimalik kõigil osaleda ka avalikus arutelus ning saada seni selguseta küsimustele vastused.

 

Lisainfo:

Kadri Kauksi

Keskkonnaagentuuri avalike suhete peaspetsialist

www.keskkonnaagentuur.ee

kadri.kauksi@envir.ee

Põlva Vallavalitsus    Registrikood 75038581    Kesk 15, 63308 Põlva    Telefon: 799 9470    Faks:     E-post: info@polva.ee