Uudised

Nädalavahetus tõi Põlvasse kokku lõõtspillimuusikud ja muusikasõbrad

19.01.2016

Kontserdil Avatud Lõõtsad toimus Tallinna TV ja Põlva Vallavalitsuse poolt ellu kutsutud telekonkursi Rahvalõõts finaal, kus kõige rohkem vaatajate hääli ja I preemia pälvis 13-aastane lõõtspillineiu Kristin Semm.

Seisavad konkursi Rahvalõõts finalistid: vasakult Ants Järv, Olev Suur, Toomas Ojasaar, Kristin Semm, Ülle Kool ja Mihkel Tuulik.

Parempoolsel pildil Kristin Semm. Fotod R. Semm, Põlva fotoäri

 

Telekonkursi Rahvalõõts idee autor on Tallinna TV režissöör Olev Jaksi,  kes koostöös Heino Tartese ja Põlva Vallavalitsusega eelmisel sügisel lõõtspillimehi kaamera ette kutsus. 18 pillimeest üle Eesti võtsid selle väljakutse vastu ja nii saidki konkursisaated laupäevaõhtuti Tallinna Televisioonis võimalikuks.

Igas saates astus üles kolm pillimeest ja peale saadet oli nädala jooksul võimalik enimmeeldinud pillimehe poolt oma hääl anda. Ühes saates enim hääli kogunud lõõtspillimängija pääses edasi finaali.

Finaliste sai kokku kuus: Olev Suur, Kristin Semm, Kristi Kool, Mihkel Tuulik, Ülle Kool ja Toomas Ojasaar. Kuna Kristi Kool viibib vahetusüliõpilasena Šotimaal ja Põlvasse sõita ei saanud, pääses tema järel finaali samas saates teiseks jäänud Ants Järv.

 

Telekonkursi Rahvalõõts finaal toimuski 16. jaanuaril Eesti lõõtsapealinnas Põlvas kontserdil Avatud Lõõtsad. Kõik kuus finalisti esitasid kaks pillilugu, neist ühe koos lauluga. Kõige enam vaatajate hääli kogus noorim           .finalist, 13-aastane Põlva lõõtsaneiu Kristin Semm.

Teiseks publiku lemmikuks osutus Olev Suur ja kolmandaks Ülle Kool. Põlva Vallavalitsuse poolt said finalistid kingituseks kunstnik Keiu Kullese poolt valmistatud hõbedast kannaga raha.

 

Oma sõnavõtus vastas vallavanem Georg Pelisaar veelkord küsimusele, miks just Põlva kannab lõõtsapealinna nime: „Kunagise Põlva kihelkonna mees August Teppo valmistas 19. sajandi lõpul esimese omanäolise pilli ja kui 20. sajandi lõpul jäi lõõtspille ja ka selle mängijaid üha vähemaks, siis Põlvamaa mees Heino Tartes tegi enesele pilli valmistamise selgeks ja vastupidiselt senistele lõõtspillimeistritele otsustas oma oskust ja teadmisi ka teistega jagada. Seepärast kasvab praegu nii pillide kui pillimängijate hulk.“

 

Esimene Rahvalõõtsa konkurss on lõppenud, kuid loodetavasti on sügisel uus ees. Kohe kindlasti aga toimub juba suvel, 16. juulil lõõtspillipidu Harmoonika. Kohtumiseni Intsikurmus!

 

Annely Eesmaa

teabespetsialist

Põlva Vallavalitsus

799 9494

Põlva Vallavalitsus    Registrikood 75038581    Kesk 15, 63308 Põlva    Telefon: 799 9470    Faks:     E-post: info@polva.ee