Projekt WasteArt kutsub rahvusvahelisele prügikäitlemise probleemidele pühendatud näitusele “MITTE silmist, MITTE meelest”

Logo15. augustil kell 18, avavad WasteArt projekti partnerid Tartu Loodusmajas rahvusvahelise kunstinäituse "MITTE silmist, MITTE meelest". Näitus, mille keskmes on liigtarbimise tagajärjed kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme olmeprügi hulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame leppima arusaamisega, et prügi ei ole midagi, mille me oleme tagasi loodusesse sokutanud, prügi on inimkultuuri osa.

Seitsmeteistkümnel rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul üheksast riigist, paluti luua teosed,  mis lähtuksid projekti seatud eesmärgist ja kasutaksid jäätmejaamast Daibe ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Osalevad kunstnikud: Varvara & Mar (EE), Jacob Kirkegaard (DK), Marta Moorats (EE), Kiwa (EE), Ansis Starks (LV), André Avelãs (NL/PT), "The Laboratory of Microclimates" Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (NL), Johanna Lohrengel (DE) & Gatis Kreicbergs (LV), Ieva Krūmiņa (LV), Geraldine Juárez (SE/MX),  Justin Tyler Tate (CA), Willem Boel (BE), Timo Toots (EE), Elena Redaelli (NO/IT).

Tartu Loodusmajas on rändnäituse „MITTE silmist, MITTE meelest" teine peatuspaik. Kahe aasta jooksul rändab näitus läbi kuue kunsti, kultuuri ja keskkonnahariduse keskuse Lätis ja Eestis. Näitus on osa kaheksat Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka.

Näitus Tartu Loodusmajas on avatud 25. oktoobrini, misjärel liigub näitus ZAAO polügoonile „Daibe" Cēsise lähedal Lätis. Näitust „MITTE silmist, MITTE meelest" saab vaadata Tartu Loodusmaja lahtioleku aegadel, kuni 31.augustini esmaspäevast reedeni kell 10–18 ja laupäeviti kell 11–16. Alates 1. septembrist on näitus avatud esmaspäevast reedeni kell 9–18. Näitusele pääseb Loodusmaja piletiga (täispilet 3 eurot / sooduspilet 2 eurot / perepilet 10 eurot).

Rohkem infot näituse kohta projekti WasteArt Facebooki-lehelt.

Rohkem infot terve projekti kohta.

Projekti viib ellu Keskkonna Lahenduste Instituut koostöös MoKSi ja Rucka kunstiresidentuuridega, Võru valla ja Vidzeme planeerimisregiooni, SIA ZAAO, Põlva valla ja Tipu Looduskooliga. Projekti koordinaator Eestis on MoKSi kunstiresidentuur.

Näitus on osa projektist „Reuse of Waste through Arts and Crafts" (WasteArt) No. Est-Lat 65, mida rahastab ERDF, INTERREG V-A Estonia-Latvia Cross-Border Programme ning mida kaasfinantseerivad projekti partnerid. Materjalidega varustasid näitust jäätmejaam "Daibe", Swedbank Eesti ning kohalikud kogukonnad Eestis ja Lätis.

Käesolev pressiteade peegeldab autori seisukohti. Interreg V-A Eesti-Läti programmi korraldusasutus ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.

Pressiteate koostas:
EVELYN GRZINICH
MoKS
kaaskuraator ja kaasorganisaator
moks@moks.ee
+372 513 8599
www.moks.ee