« Tagasi

Näitus “MITTE silmist, MITTE meelest kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile

Interreg Estonia-Latvia logo ja Euroopa Liidu lippProjekt WasteArt kutsub rahvusvahelisele prügikäitlemise probleemidele pühendatud näitusele "MITTE silmist, MITTE meelest".
1. juunil avab Lätis tegutsev Keskkonna Uuringute Instituut koostöös projekti WasteArt partneritega Cesise Teadus ja Kunstikeskuses "Pruulikoda" rahvusvahelise näituse "MITTE silmist, MITTE meelest". Näitus, mille keskmes on liigtarbimise tagajärjed kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme olmeprügi hulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame leppima arusaamisega, et prügi ei ole midagi, mille me oleme tagasi loodusesse sokutanud, prügi on inimkultuuri osa.

Seitsmeteistkümnel rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul üheksast riigist, paluti luua teosed, mis lähtuksid projekti seatud eesmärgist ja kasutaksid jäätmejaamast Daibe ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Osalevad kunstnikud: Varvara & Mar (EE), Jacob Kirkegaard (DK), Marta Moorats (EE), Kiwa (EE), Ansis Starks (LV), André Avelãs (NL/PT), "The Laboratory of Microclimates" Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (NL), Johanna Lohrengel (DE) & Gatis Kreicbergs (LV), Ieva Krūmiņa (LV), Geraldine Juárez (SE/MX),  Justin Tyler Tate (CA), Willem Boel (BE), Timo Toots (EE), Elena Redaelli (NO/IT).

Projekti WasteArt mänedžeri ja Keskkonna Uuringute Instituudi esindaja Guna Dātava sõnul on Euroopas laiemalt ühe majapidamise keskmine prügi hulk vähenemas, samas on Eurostat'i andmetel Eestis ja Lätis majapidamisprügi hulk hoopis kasvamas.

Vastus tuleb leida küsimusele millal ja miks saab ühest või teisest materjalist prügi. Lahendus on sealjuures tarbija peas. Kui me viskame millegi prügikasti ei tunne me end selle edasise saatuse eest vastutavana ning võime selle lihtsalt unustada. Me peame lahti saama mõtteviisist, mille kohaselt prügikast on nagu must auk, kuhu visatu on igaveseks kadunud. tõdeb Dātava.

Teadus ja kunstikeskuses "Pruulikoda" on rändnäituse „MITTE silmist MITTE meelest" alguspunkt. Kahe aasta jooksul rändab näitus läbi kuue kunsti, kultuuri ja keskkonnahariduse keskuse Lätis ja Eestis. Näitus on osa kaheksat Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka.

Näitus Teadus ja kunstikeskuses "Pruulikoda" jääb avatuks kuni 28. juulini.

Näituse järgmiseks peatuspunktiks on Tartu Loodusmaja.

Sama-aegselt näitusega taasavab oma uksed ka äsja Pruulikotta ümberkolinud kunstikeskus „MALA".

Näitus on avatud neljapäevast kuni pühapäevani 12:00–19:00, sissepääs on tasuta.

Lähem info projekti kodulehelt või facebook'ist.

Näitus on osa projektist „Reuse of Waste through Arts and Crafts" (WasteArt) No. Est-Lat 65, mida rahastab ERDF, INTERREG V-A Estonia-Latvia Cross-Border Programme ning mida kaasfinantseerivad projekti partnerid. Materjalidega varustasid näitust jäätmejaam "Daibe", Swedbank Eesti ning kohalikud kogukonnad Eestis ja Lätis.

Projekti viib ellu Keskkonna Lahenduste Instituut koostöös MoKSi ja Rucka kunstiresidentuuridega, Võru valla ja Vidzeme planeerimisregiooni, SIA ZAAO, Põlva valla ja Tipu Looduskooliga.

Käesolev pressiteade peegeldab autori seisukohti. Interreg V-A Eesti-Läti programmi korraldusasutus ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.

Keskkonna Uuuringute Instituudist:

Keskkonna Uuringute Instituut (Institute for Environmental Solutions IES) on rahvusvaheline uurimis–, arendus– ja innovatsioonikeskus. Põhinedes  multidistsiplinaarsel meeskonnal, kaasates kaasaegset tehnoloogiat ja –teavet arendab IES teabemahukaid lahendusi loodusvarade haldamiseks. Alates 2013. aastast on IES Cesise vana pruulikoja omanik ning arendab selle territooriumil rahvusvahelist kunstnikke, teadlasi, insenere ja teisi professionaale koondavat teabekeskust, mille eesmärk on lahenduste otsimine keerukatele keskkonnaalaste väljakutsetele ning jätkusuutlike tulevikustsenaariumide väljatöötamine.

Pressiteate koostas:

MAGDA JĒGERE
Institute for Environmental Solutions
WasteArt Communication coordinator
magda.jegere@videsinstituts.lv
+371 25676836
www.videsinstituts.lv

Põlva Vallavalitsuse projektijuht Kaire Kalk
kaire.kalk@polva.ee