Eesti Vabariigi Asutava Kogu valimistest möödus 5. aprillil 100 aastat

Vastse-Kuuste Koolis toimus sellele sündmusele ja Vastse-Kuuste kandis  sündinud Asutava Kogu liikme Alma Ostra-Oinasele pühendatud lahtine ajalootund.

Õpetaja Siiri Hommik rääkis kooliperele sellest, mis on Asutav Kogu ja mis on Riigikogu. Asutava Kogu ülesanne oli luua Eesti riigile alus, võtta vastu põhiseadus ja maaseadus. Räägiti ka esimestest demokraatlikest valimistest, mis toimusid kui riik oli veel sõjaseisukorras. Eesti riigi esimesed valimised olid tolle aja maailmas tähelepanuväärsed, sest valimisõigus anti ka naistele, mis polnud veel sugugi iseenesestmõistev.

Õpetaja tutvustas ka Kiidjärve lähedal Padari külas sündinud Alma Ostra-Oinast, kes tõusis esimese naisena Eesti Vabariigis väga kõrgetele positsioonidele. Ta oli Asutava Kogu ning I, II, III ja IV Riigikogu koosseisu saadik sotsiaaldemokraatliku partei poolt. 1924. aastast oli Ostra-Oinas Tallinna linnanõunik ja hoolekandeosakonna juhataja kümme aastat. 1944. aastal ta vahistati ja viidi Siberisse. Peale vabanemist jäi ta Komi vabariiki elama ja suri seal 1960. aastal.

Vallavanem Georg Pelisaar süütas meie kandist pärit kunagise rahvasaadiku mälestuseks sinimustvalge mälestusküünla ja rääkis lastele, et nii omaaegne Asutav Kogu kui Riigikogu praegu olid ja on rahva hääle kandjad ning selleks, et rahvas saaks võimu teostada tuleb kindlasti valimas käia..

Jüripäeval, 23. aprillil aga tähistatakse üle kogu Eesti Riigikogu sünnipäeva, sest just sel päeval 100 aastat tagasi kogunes esimene Riigikogu koosseis. Seda tähistatakse jüritule lähetamisega ööl vastu 23. aprilli, kui Paide vallimäel süüdatud vabadusleek jõuab muistse märgutule kombel kõigisse toonastesse maakonnalinnadesse ja mujalegi Eestis, kaasa arvatud Toompeale.

 

Fotod: Põlva Vallavalitsus
 

Teate koostas:
Annely Eesmaa
avalike suhete spetsialist
Põlva Vallavalitsus
tel 799 9494; 516 0435