Uudised

Põlva valla suvemängude üldvõit läks Aarna-Kiuma ühisvõistkonnale

16.07.2014

Suvemängudel osales 14 võistkonda, mille koosseisus  oli osalejaid 17st  Põlva valla külast ja Põlva linnast. Kui Aarna-Kiuma küla võistkond 2013. aastal jäi teiseks, siis sel aastal õnnestus neil saavutada sportlikuma küla tiitel.

Põlva valla üks suurimaid suve spordisündmusi on Põlva valla suvemängud, mis sel aastal olid juba kuuendad ja toimusid Taevaskojas, Salamaal.  Suvemängud korraldas MTÜ Taevaskoja ja Taevaskoja Salamaa rahvas.  Eelmise aasta sportlikuma küla auhinna sai Taevaskoja ja neil oli sel aastal võimalus korraldada ise 2014. aasta suvemängud, millega nad edukalt hakkama said. 

 

Võistlusaladeks olid kalastamine, maastikumäng kogu võistkonnale, kus kontrollpunktides toimus erinevate ülesannete lahendamine: orienteerumine, pusle kokkupanemine, sudoku lahendamine, augulise toru täitmine veega ja täpsusvise, lustlik „sauna võrkpall“, võistlus „Taevaskoja tasakaal“, DARTS ehk noolevise, traditsioonilise üritusena Põlva valla Rammumehe võistlus ning individuaalalana kastironimine.

Seekord olid võistlusalad kõikidele jõukohased ja kogu päev kulges rahulikus tempos, mis andis võimaluse omavahel rohkem suhelda ja lihtsalt päiksepaistelist päeva nautida. Üles oli seatud ka oma võistkondade kodutelgid, kus sai  vahepeal võistlustest puhata ja igapäevaaelust arutleda.

 

Esimene võistlusala, kalastamine, algas juba hommikul kell kuus Saesaare paisjärve ääres ja suvemängude avamiseks oli juba edukamad kalamehed teada. Suurima, 950 grammi kaaluva kala püüdis Kiuma külavanem Anti Rüütli. Võistkondliku paremusjärjestuses I koha kalastamises sai MTÜ Sõprus, kelle  esindaja Vladimir Orav püüdis 11 kala ja kalade kogukaal oli kokku 1530 grammi. II koha saavutas  Aarna – Kiuma ühisvõistkond, kus võistlemas oli isa ja poeg Anti ja Jaanus-Peeter Rüütli ning kolmanda koha saavutas Lutsu küla võistkond, kus Erko Jakobsoni ja Lembit Käämbre kaheteistkümne püütud kalade kogukaal oli 1300 grammi. Kalavõistlusel  osales 20 kalameest.

Maastikumäng kulges Taevaskoja imelistel matkaradadel. Pärast Põlva valla VI suvemängude avamist läksid kõik võistkonnad maastikumängule kaardil märgitud kontrollpunkte otsima. Viies kontrollpunktis said võistkonnad erinevaid ülesandeid, mis tuli lahendada kiiruse või täpsuse peale ja iga võistlusülesanne läks suvemängude üldarvestuses arvesse eraldi alana. Maastikumängu võistkondlik paremusjärjestuse kolm esimest olid: I koht Aarna – Kiuma, II Lutsu küla ja III Taevaskoja noored.

„Sauna võrkpall“ oli võrkpallimäng saunalina ja 1kg raskuse palliga. Platsil oli kolm paari, kus paaril oli vahendiks saunalina, millega lennutati pall vastase poolele. Alguses oli mäng harjumata ja naljakas, aga mida lõpupoole, seda osavamaks muutusid mängijad ning seda põnevam ja huvitavam oli ka pealtvaatajatel vaadata. See oli väga vahva mäng, mida saab mängida oma seltskonnaga, sest selle mänguga saab hakkama igaüks. Võrkpalli parimad: I Andre küla, II MTÜ Sõprus, III Partsi – Uibujärve.

„Taevaskoja tasakaal“. Igal aastal mõtleb korraldaja välja mingi uudse võistluse, mida pole varem tehtud ning  seekord viidi läbi tasakaaluharjutus  kogu võistkonnale. Joogas on see asend tuntud  nimega „Puu“ , kus inimesel tuleb seista nii, et raskus on kantud ühele jalale, põlv on keeratud küljele ja jalatald reie siseküljele ning peopesad on ühendatud pea kohal. Nimetatud asend aitab rahuneda ja parandada keskendumisvõimet. Tavaliselt piisab selles asendis 3 kuni 4 minutilisest seismisest ja harjutust tehakse mõlemale keha poolele. Tagasiside „Taevaskoja tasakaalu“ kohtunikult Kaja Bleivelt: „Super inimesed, tohutu tahtejõuga, hea keskendumisvõimega. Vaatamata sellele, et päike paistis palavalt, sääsed ja parmud sõid, seisid inimesed endalegi üllatusena „puu“ asendis väga kaua. Hea oli vaadata treenitud noori, kes seisid  nõutud asendis väga puhtalt.“ Korraldajad arvasid, et  sesitakse 15-20 minutit, aga võitja seisis üks tund ja kolm minutit. Seega oli see võistlusala suvemängude kõige raskem, see oli vastupidamisala. Kui seistud oli 33 minutit, siis palus kohtunik kõigil silmad kinni panna ja edasi tuli seista kinniste silmadega, mis oli paljudele ja eriti meestele raske. „Taevaskoja tasakaalu“ kõikide võistkondade võitjad olid naised. Võistkondlikus arvestuses läks arvesse parima tulemus.  Võitjad: I koht Kerttu Lusti, Mammaste küla, aeg 1:02,59; II koht Signe Kähr, Lutsu küla, aeg 0:46,39; III koht Merike Hanson, Andre küla, aeg 0:40,47.

DARTS ehk noolevise oli osalejate seas üks populaarsemaid, sest võistlejaid oli kokku 143. Individuaalselt oli kolm paremat Jaanus Pulles Taevaskojast, Merli Ermel Himmastest ja Karl Markus Jens Andre külast. Võistkondlikult I koht Himmaste küla (Merli Ermel, Krista Randla, Eda Undrits) 345 punkti, II koht Taevaskoja küla (Jaanus Pulles, Jaan Tobreluts, Laura Noormets) 331 punkti ja III koht Rosma küla (Reimo-Taavi Lõbu, Karita Lõbu, Andres Rosin) 325 punkti.

Põlva valla rammumees on suvemängudel traditsiooniline võistlus, mida on korraldatud esimestest suvemängudest alates ja mille käigus selgitatakse Põlva valla rammumees. Võistlustulle astus 18 meest, kellel tuli võistelda 24kg sangpommi rebimises, palgi veeretamises ja saagimises. Võistkondlikus arvestuses läksid  kirja kahe mehe tulemused. I koht Himmaste küla (Kristo Mattus ja Hannes Käärik); II koht Aarna – Kiuma ( Erki Rüütli ja Anti Rüütli); III koht KTP ( Margus Haabma ja Aaro Hallap).

Põlva valla rammumees 2014 on Kristo Mattus Himmastest, II koht Hannes Käärik Himmastest ja III koht Ago Savi Andre külast.

Individuaalaladest pakkus põnevust kastironimine. Kui aasta tagasi Aarnas oli eesmärgiks kõige kõrgemale ronimine, siis seekord arvestati ka kiirust lõpptulemuse saamisel. Meestest võitis Virko Kukk, Lutsu küla; II koht Erik Bleive, Taevaskoja küla; III koht Kaarel Hüps, Kähri-Tännassilma -Puskaru võistkonnast. Naiste kolm paremat: I koht Merli Ermel, Himmaste; II koht Anett Lutsar, Lutsu külast; III koht Marianne Leotoots Himmastest.

Põlva valla suvemängude peaauhinna kaks tundi kruiisi reisiparvlaevaga Lonny pani välja Taevaskoja Salamaa.

Kinkekaardid tasuta joogatundideks „Taevaskoja tasakaalu“ võitjatele pani välja joogaõpetaja Kaja Bleive.

Parimatele kastironijatele oli tasuta kanuusõidud kahele OÜ Puhka Looduseesindajalt Mikko Reponen. Kastironijatele pani auhinnad välja ka A.LeCoq.

Rammumehe, orienteerumise ja kalastamise võitjatele oli auhinnaks purk mett Ahti Bleivelt.

Kõik suvemängudel osalenud lapsed ja „lapsemeelsed“J said kingituseks jäätise OÜ Toidutorni esindajalt Jaanus Pulleselt.

 

Põlva valla VI suvemänge  rahastas Põlva vald, suvemängude korraldajale tegi rahalise kingituse Põlvamaa Spordiliit.

 

Ilusad magnetmedalid võitjatele valmistas Taevaskojas tegutsev Seltsing „Vesipapp“. Meenetaldrikud kolmele parimale kaunistas Epp Metsaluik Taevaskojast.

 

Oli väga tore sportlik pühapäev. Aitäh ürituse korraldajatele MTÜle Taevaskoja ja Taevaskoja Salamaa pererahvale eesotsas Iia Timmi ja Kalmer Tint. Aitäh kõikidele võistkondade esindajatele, kes oma kogukonna võistkonna suvemängudele organiseerisid.

 

Põlva valla suvemängudel osalesid: Aarna- Kiuma ühisvõistkond, Lutsu küla, MTÜ Sõprus Põlva linnast, Himmaste küla, Andre küla, Taevaskoja noored, Kähri-Tännassilma-Puskaru ühisvõistkond, Mammaste küla, Rosma küla, Partsi-Uibujärve ühisvõistkond, Valgesoo küla, Adiste küla, Puntarumäe võistkond, Orajõe küla.

 

Põlva valla suvemängude kõikide võistluste tulemusi ja pilte saab vaadata Põlva valla kodulehel www.polva.ee

 

Kohtume järgmistel suvemängudel, kus osalejate seas loodame näha rohkem võistkondi ka linnast.

 

Kokkuvõtte koostas

 

Eve Sokk

Põlva valla kultuurispetsialist

 

Tulemused

 

Pildid, autor T. Nagel

Põlva Vallavalitsus    Registrikood 75038581    Kesk 15, 63308 Põlva    Telefon: 799 9470    Faks:     E-post: info@polva.ee