Lõõtspillipeo Harmoonika kümme aastat

18. juulil 2020 oleks pidanud toimuma Eesti lõõtsapealinnas Põlvas 10. Harmoonika pidu. Kogu maailma tabanud viiruserünnaku tõttu on see järgmisele aastale edasi lükatud.

Koduse ja armsa lõõtspillimuusika austajad ei pea aga nukrutsema – avatud on Youtube'i kanal Rahvalõõts, kust võib leida nii Harmoonika pidude kui telekonkursi Rahvalõõts hooaegade salvestisi.
Lõõtspillipeo edasilükatud ümmarguse tähtpäeva puhul tuleb kanalil 18. juulil eetrisse eriväljaanne Harmoonika pidudest, kus meenutusi sellest helisevast teekonnast jagavad nii pillimängijad kui korraldajad.

Meenutada on paljude imeliste ja südantpuudutavate hetkede seas ka seda, kuidas kuuenda peo alguses korraldajad ehmatusega nägid, et pool tundi enne peo algust said järsku müügipunktidest piletid otsa, kuid järjekorrad olid oi kui pikad veel! Olukorra päästsid eelmise peo piletite ülejäägid, mis siis kiiresti müüki korraldati.

Mälestusväärne on ka see, kuidas järjekorras viienda peo eel kärgatas Intsikurmu kohal kuri kõu, mis vahetult lava kõrval kasvanud puusse sisse lõi. Äsja sadanud vihma ja märja muru tõttu olid peopaigas toimetanud korraldajad paljajalu ning üks neist parajasti toimetamas lava metallist konstruktsioonide juures. Tema sai korraliku elektrilaengu ja kaotaks korraks kõnevõime. Kuid peagi siras metsapargi kohal taas päike ja tunni pärast oli murugi kuivanud.

Peab ütlema et Taevaisa on lõõtspillipidu hoidnud, vihma pole peolised üheksa aasta jooksul saanud, kui välja arvata kerge udune tibutus kuuenda peo lõpuminutitel.

Ja mine tea, kuidas Harmoonika ja lõõtspillipidude lugu läinud oleks, kui esimesel peol, mida peeti Põlva järve rannas, oleks lava koos laval olnud pillimeestega sootuks uppi läinud! Aga just selline oht oli, sest lava  oli paigutatud rannaliivale ja kui peo lõpus kõik pillimehed laval olid, siis hakkasid lava tagumised tugipostid liiva sisse vajuma! Korraldajad käisid siis iga loo lõpus kontrollimas kui palju konstruktsioon nüüd vajunud on ja kas lava ikka lõpulooni püsti seisab.

Publiku südamesse on jäänud meie tantsivad ja laulvad pillimehed, Eesti ja kogu Baltikumi parima käsipallimeeskonna Põlva SERVITI võimlemiskava peo alguses, August Teppost tehtud filmiklipid, Laheda Muttide, Kaarel Tuvikese ja Herbert Vingu humoorikad etteasted, Reigo Ahvena trummishow ning Tiit Kikase põnevad pillid. Kõikide Harmoonika pidude lavastaja on olnud Ain Mäeots.

Peolisi laval ja publikupinkidel on nende aastate jooksul peo lõppedes tänatud küll tulevärgi ja tuleshowga, taevast langevate õhupallide ja sinimustvalge tähesajuga. Pillimeestele jäid Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal mälestuseks neist valmistatud fotoskulptuurid.

Kümnes Harmoonika pidu toimub 17. juulil 2021. aastal Intsikurmus. Olete oodatud!