« Tagasi

Näituse “MITTE silmist, MITTE meelest” publikuprogramm Eesti Maanteemuuseumis

Projekt WasteArt kutsub osa saama rahvusvahelise kaasaegse kunsti näituse "MITTE silmist, MITTE meelest" publikuprogrammist. Rändnäituse viiendas peatuspaigas Eesti Maanteemuuseumis, Varbusel, toimuvad 1. ja 22. augustil töötoad ja ekskursioonid. Näitus, mille keskmes on liigtarbimise tagajärjed, kutsub üles vaatama prügile kui meie tuleviku ressursile.

1. ja 22. augustil kell 12–16 on huvilistel võimalik osaleda näitusega seotud töötubades ja ekskursioonidel. 1. augustil seab end näitusel sisse Paranduskelder, kes taaskasutuspõhimõtteid silmas pidades õpetab valmistama klaaspudelist lampi. Paranduskelder on kogukondlik töökoda, suunatud parandamisele, isetegemisele ja taaskasutusele. 22. augustil veavad töötuba Varvara & Mar, kelle näpunäidete abil saavad soovijad punuda lõngajääkidest ja ehtejuppidest käevõrusid. Põhiliselt elektroonset kunsti viljeleva duo looming on väljas ka rändnäitusel. Mõlemal päeval toimuvad näitusel giidituurid, kus üks näituse kuraatoritest – Indrek Grigor – avab värvikalt näitusel olevate tööde tagamaid.

Näituse „MITTE silmist, MITTE meelest" külastamine, töötoad ja ekskursioonid on tasuta.
Näitust saab vaadata Eesti Maanteemuuseumi lahtioleku aegadel teisipäevast pühapäevani kella 11-19.

Näituse eesmärgiks on juhtida tähelepanu asjaolule, et prügi ei kao Maalt kuhugi, selle asemel näeme prügi hulga ülikiiret juurdekasvu. Olukorra kontrolli alla saamiseks peame jõudma arusaamisele, et prügi ei ole midagi, mille saame silma alt ära sokutada, prügi on inimkultuuri osa. (Prügi)kultuur on süsteemne, hõlmates erinevaid tasandeid: üksikisikut, organisatsioone, tootjaid, valitsust, riiki.

Seitsmeteistkümnel rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikul üheksast riigist paluti luua teosed, mis vaagiksid prügiprobleemi erinevaid tahke ja kasutaksid jäätmejaamast "Daibe" ning kohalikelt kogukondadelt pärinevaid materjale. Tulemus on sama mitmenäoline kui autorkond. Teemad, millel teosed sõna võtavad, ulatuvad viimsepäeva nägemustest, kodanikuallumatuse ning metafüüsiliste mõtisklusteni, kuid ka dokumentaalsete kaadrite ning praktilise lahenduste otsimiseni.

Osalevad kunstnikud: Varvara & Mar (EE), Jacob Kirkegaard (DK), Marta Moorats (EE), Kiwa (EE), Ansis Starks (LV), André Avelãs (NL/PT), "The Laboratory of Microclimates" Annechien Meier & Gert-Jan Gerlach (NL), Johanna Lohrengel (DE) & Gatis Kreicbergs (LV), Ieva Krūmiņa (LV), Geraldine Juárez (SE/MX), Justin Tyler Tate (CA), Willem Boel (BE), Timo Toots (EE), Elena Redaelli (NO/IT).

Eesti Maanteemuuseum on rändnäituse „MITTE silmist, MITTE meelest" viies peatuspaik. 2019. a juunist 2021.a kevadeni rändab näitus läbi kuue kunsti-, kultuuri- ja keskkonnahariduse keskuse Lätis ja Eestis. Näituste läbiviimist Eestis koordineerib MoKSi kunstiresidentuur, kelle esindaja Evelyn Grzinichi sõnul peeti näitusepaikade valikul silmas seda, et jõutaks võimalikult mitmekesise publikuni. Näitus on Eesti publikule kogemiseks olnud väljas juba Kondase Keskuses Viljandis (veebruar–juuni 2020) ja Tartu Loodusmajas (august–oktoober 2019).

Näitus on osa kaheksast Läti ja Eesti päritolu koostööpartnerit hõlmavast piiriülesest projektist WasteArt, mille eesmärgiks on juhtida tähelepanu vajadusele vähendada ühiskonnas toodetava prügi hulka. Näitus Eesti Maanteemuuseumis on avatud 30. augustini 2020, misjärel liigub näitus Läti Vabariiki.

Rohkem infot näituse kohta projekti WasteArt FB lehelt.
Rohkem infot projekti kohta.

Projekti viib ellu Keskkonna Lahenduste Instituut koostöös MoKSi ja Rucka kunstiresidentuuridega, Võru valla ja Vidzeme planeerimisregiooni, SIA ZAAO, Põlva valla ja Tipu Looduskooliga. Näituse "MITTE silmist, MITTE meelest" koordinaator Eestis on MoKS (Mooste KülalisStuudio MTÜ).

Näitus on osa projektist "Jäätmete taaskasutus läbi kunsti ja käsitöö" (WasteArt), mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond INTERREG V-A Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi kaudu ja kaasfinantseerivad projekti partnerid. Materjalidega varustasid näitust jäätmejaam "Daibe", Swedbank Eesti ning kohalikud kogukonnad Eestis ja Lätis.

 

Käesolev pressiteade peegeldab autori seisukohti. Interreg V-A Eesti-Läti programmi korraldusasutus ei vastuta selles sisalduva teabe kasutamise eest.

 

Pressiteate koostas:
Evelyn Grzinich
MoKS
kaasorganisaator