« Tagasi

Anti üle Jakob Hurda rahvuskultuuri 2020. aasta auhinnad

Neljapäeval, 3. septembril andis Jakob Hurda nim. Põlva Rahvahariduse Selts Eesti Panga muuseumis üle Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad Mart Laarile ja Eela Jääle.

Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinda antakse välja, et jäädvustada meie ärkamisaja sümboli, rahvaluule- ja keeleteadlase Jakob Hurda mälestust ning ergutada rahvuskultuurialast tegevust nii vabariigis kui J. Hurda kodukandis Põlva maakonnas. Žürii otsusega sai 2020. aasta Jakob Hurda rahvuskultuuri vabariikliku auhinna Mart Laar ja maakondliku rahvakultuuri auhinna pälvis Põlvamaa sädeinimene ja kogukonnavedur Eela  Jää.

Mart Laar on oma aadetes ja tegudes kündnud sama vagu kui Jakob Hurt ning on põhjalikult tegelenud Jakob Hurda mälestuse kogumise ja talletamisega. Ta on koostanud kogumiku Jakob Hurdast  „Kõned ja kirjad". Hurda 150. sünniaastapäeva puhul ilmus M. Laari, R. Saukase ja Ü. Tedre koostatud "Jakob Hurt. Album", mis rikkalikult illustreeritud ja hästi kommenteerituna loob suurmehe elust meelihaarava kujutuse. Mart Laari „Raamat Jakob Hurdast"  on aga tõeline rahvusliku suurmehe elu ja töö ülevaade. 

Eela Jää on Hurmi küla kogukonna üks eestvõtjaid. Tema alatusel loodud Hurmioru Selts on korraldanud hulgaliselt kursusi, õppepäevi ja üritusi. 2006.aastal  püstitati mälestusmärk "220 aastat hariduselu Hurmi külas". Kui Himmastes Lepal tähistati Jakob Hurda 180. sünniaastapäeva rahvustoitude festivaliga, oli Eela Jää toimkonna eesotsas. Tema korraldatud oli ka sama sündmuse väljapanek – riideait, nagu suviti ajalooliselt aidatuba tüdrukute jaoks kohandati.
2019. aasta jõuludeks valmis Eela Jääl näitemäng Jakob Hurdast ja tema perekonnast "Jakobi jõulud", mis esmaesitati Põlva Rahvahariduse Seltsi jõulupeol Põlva harrastusteatri näitlejate poolt. 24. veebruaril  2020 Eesti Vabariigi sünnipäeval etendus Himmaste külakeskuses vaatemäng "Jakob tuleb koju". Mälestusi selle vaatemängu tarbeks kogus Eela Jää. 

Jakob Hurda rahvakultuuri auhinnad anti üle Mart Laarile ja Eela Jääle Eesti Panga muuseumis.  

 Eela Jää ja Mart Laar. Põlva Vallavalitsuse foto

 

Teate koostas:
Annely Eesmaa
avalike suhete spetsialist
799 9494; 516 0435