« Tagasi

Põlva Gümnaasiumi õpilane Geteli Hanni hinnati vabariiklikul maateaduste olümpiaadil üheks võitjaks

Esmakordselt veebis toimunud maateaduste olümpiaadi neli parimat gümnasisti õpivad Tallinna Reaalkoolis, Gustav Adolfi Gümnaasiumis ja Põlva Gümnaasiumis. Võitjaid ootab augustis ees rahvusvaheline olümpiaad ja sõltuvalt piirangute leevendamisest võib kahel neist avaneda võimalus osaleda Euroopa geoloogilisel ekspeditsioonil, sealhulgas Alpi mäestikus.

Üleriigilisel maateaduste teadmiste mõõduvõtul sai tulemuse kirja 39 õpilast. Esikoha vääriliseks hinnati seekord neli õpilast: Mihkel Jakobson Tallinna Reaalkooli 11 klassist, Geteli Hanni Põlva Gümnaasiumi 10 klassist, Anna Milena Linder Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10 klassist ja Gregor Ludvig Kikas Tallinna Reaalkooli 10 klassist.

TalTechi olümpiaadikooli projektijuhi Päivo Simsoni sõnul oli õpilaste tase sel aastal üllatavalt hea, eriti arvestades, et tavapärane õppetöö on kriisi tõttu olnud tugevalt häiritud. "Uut tüüpi ülesandena oli selle aasta virtuaalsel olümpiaadil nn andmekaeve ülesanne, kus õpilased pidid internetti kasutades etteantud teemal iseseisvat uurimistööd tegema ja ettekande koostama. Siin ilmnesid õpilaste vahel üsna suured erinevused. Paljud langesid selle lõksu, et üritasid nö jõumeetodil Googlest vastuseid välja pigistada, külastades pooleteist tunni jooksul umbes 300 lehekülge. Selline lähenemisviis ei ole aga kuigi efektiivne. Palju produktiivsemad olid need, kes püsisid pigem ülesandes etteantud lehekülgede raames, õppisid esitatud andmestikku tundma, töötlesid seda ning fokusseerusid esitatud küsimustele," selgitas Simson võistluse osa, mis tugines õpilase iseseisva töö oskusel ning oskusel eristada olulist mitteolulisest.

Olümpiaadi žürii esimees ja TalTechi geoloogia instituudi professori Alvar Soesoo tõdeb, et maateadused sisaldavad oma olemuselt väga olulist praktilist komponenti. "Kahjuks on virtuaalsete vahenditega võimalik vaid osaliselt praktilisi tegevusi ja oskusi hinnata, aga ka selles osas üldjuhul saime paremaid tulemusi, kui oodata julgesime," rääkis Soesoo ning kinnitas, et 25.-30. augustil toimuv rahvusvaheline olümpiaad toimub samuti virtuaalselt, kus olulise individuaalse osa moodustab andmekaeve (Data Mining) nagu just õpilased seda praktiseerida said. "Rahvusvahelisel olümpiaadil on meie parimatel võimalus nii oma rahvusmeeskonna kui rahvusvahelise segameeskonna koosseisus osa võtta ka mitmetest mitmepäevastest ülesannetest," lisas Soesoo.  

Geoloogia instituut on pakkunud olümpiaadi kahele esimesele välja võimaluse osaleda instituudi Euroopa geoloogilisel ekspeditsioonil, mis esialgu oli planeeritud juulisse. Täpne toimumisaeg sõltub nii Eesti kui Euroopa riikide piirangutest sellel suvel. Ekspeditsiooni käigus külastatakse mitmeid geoloogiliselt huvitavaid piirkondi, sealhulgas Alpi mägesid. Parimad olümpiaadil osalenud 11. ja 12. klasside õpilased saavad ka konkursiväliselt õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis.

17. märtsil TalTechi Moodle´i keskkonnas toimuvale olümpiaadile oli registreerunud 57 noort, tulemuse said kirja 39 õpilast. Vastamisvoorudes keegi välja ei kukkunud ega katkestanud osalemist. Olümpiaadi tulemustega saab lähemalt tutvuda: mto.ee