Põlva Teataja uudised

« Tagasi

Friedebert Tuglase nimelise Ahja Kooli aupäev ja maakondlik omaloomingukonkurss

Friedebert Tuglase nimelises Ahja Koolis on kujunenud traditsiooniks pidada F. Tuglase sünnikuupäeval, 2. märtsil kooli aupäeva. Kooli aupäeval antakse Väikese Illimari kujutisega märgid lõpuklassi ja 1. klassi õpilastele ning Ahja koolis töötavatele uutele õpetajatele. Sellel üritusel osalevad ka külalised maakonna teistest koolidest, et võtta vastu autasud omaloomingukonkursi võistlustööde eest. F. Tuglasele pühendatud omaloominguliste tööde konkursil on pikk ajalugu – seda on korraldatud 1970ndatest aastatest alates. Seekord tähistasime aupäeva nädal hiljem, sest õpilastel oli koolivaheaeg.
Friedebert Tuglas on meie kultuuri- ja kirjandusloos üks väljapaistvamaid sõnameistreid. Sõnas on jõud, sõnaseadmine on kunst. Villu Reimann on tabavalt kirjutanud: „Sõna on mõnikord väike ja armas, mõnikord raske ja haavav, mõnikord pehme ja soe. Mõne sõna üle oleme uhked, mõnda sõna kahetseme eluaeg. Maailm on sõnu täis. Kirjandusteoste sõnad kuuluvad nende autoritele.
Autor „taltsutab" sõnad ja paneb nad inimsaatusi kujutama. Mõni autor põgeneb oma sõnadega tüüpilisest keskkonnast romantilise looduse rüppe, et seal vabana igatseda ja loota, armastada ja kannatada. Teine autor hoiab oma sõnad rangelt reaalsuse piires, laseb oma sõnadel kujutada igapäevast elu nii, nagu see on. Autori sõnad kuuluvad elule ja inimestele."

Sellel aastal kirjutas I kooliaste kaasaegset muinasjuttu ja luuletuse tuleviku koolist. Konkursile laekus viis luuletust ja kaheksa muinasjuttu. Luuležanris tunnustati: 1. koht Iti Adeele Aasmäe "Minu tuleviku kool" F. Tuglase nim Ahja Kool 2. kl, juhendaja - õpetaja Ülla Rebane; 2. koht Tevor Kiho "Minu tuleviku kool" F. Tuglase nim Ahja Kool 2. kl, juhendaja - õpetaja Ülla Rebane; 3. koht Helena Pallandi "Minu tuleviku kool" F. Tuglase nim Ahja Kool 3. kl, juhendaja - õpetaja Leili Rood. Eripreemia sai Karolin Maisvee "Tuleviku kool" F. Tuglase nim Ahja Kool 3. kl, juhendaja - õpetaja Leili Rood.
Proosaloomingus tunnustati: 1. koht Revo Rosenberg "Ämblik ja herned" Võnnu Keskkool 3. kl, juhendaja - õpetaja Ene Runno; 2. koht Gregor Varjola "Paks poiss ja tema unistus" Põlva Kool 3.b kl, juhendaja - õpetaja Elina Keerpalu; 3. koht Hanna Avikson "Kaasaegne muinasjutt" Põlva Kool 3.d kl, juhendaja - õpetaja Ülle Rull.

II kooliaste kirjutas ulmejutu „Kuidas tekkis minu kool?" ning luuletused „Lugeda on vahva", laekus kokku 20 tööd. Tunnustuse pälvisid luuletused: 1. koht Laur Kure „Lugeda on vahva" Saverna Põhikool 6. kl juhendaja – õpetaja Ivi Luht; 2. koht Gertrud Kolsar „Lugeda on vahva" Põlva Kool 5.c kl, juhendaja – õpetaja Maarika Asi-Lang; 3. koht Karmo Kosk „Lugeda on vahva" Põlva Kool 6.d kl, juhendaja – õpetaja Imbi Vent.
Proosaloomingus tunnustati: 1. koht Joosep Kaur Reinsalu „Kuidas tekkis minu kool?" Saverna Põhikool 6. kl, juhendaja – õpetaja Ivi Luht; 2. koht Keili Nigol „Kuidas tekkis minu kool?"Saverna Põhikool 6. kl, juhendaja – õpetaja Ivi Luht; 3. koht Liisa Avikson „Kuidas tekkis minu kool?" Põlva Kool 5.c kl, juhendaja – õpetaja Maarika Asi-Lang. Eripreemiad said Henri Häelme „Kuidas tekkis minu kool?" Kanepi Gümnaasium 5.a kl, juhendaja – õpetaja Karina Toots; Laas Kottisse „Kuidas tekkis minu kool?" Mooste Mõisakool 6. kl, juhendaja - praktikant Maris Põkka.

III kooliastmes oli võimalus kirjutada hetkedest raamatuga ning luuletus koolilõpetajale, laekus 7 tööd. Kummaski kategoorias anti välja 1. koht: Mona-Rea Nerva "Luuletus koolilõpetajale" Saverna Põhikool 9. kl, juhendaja – õpetaja Ivi Luht ning Kamilla-Elisa Teesalu „Minu hetked raamatu(te)ga" Saverna Põhikool 9. kl, juhendaja - õpetaja Ivi Luht.
Viimase kooliastme proosateksti konkursiteemaks oli kõne koolilõpetajale. Paraku ei laekunud sel teemal ühtegi tööd.

Küll aga oli žüriil võimalus lugeda läbi 13 luuletust teemal „Raamat ja mina". Tunnustust jagati järgmiselt: 1. koht Melanie Rässa „Raamat ja mina" Võnnu Keskkool 12. kl, juhendaja – õpetaja Maarika Arimäe; 2. koht Hele-Riin Karus „Raamat ja mina" Kanepi Gümnaasium 10. kl, juhendaja – õpetaja Tähte Tagel; 3. koht Liisbet Paklinski „ Raamat ja mina" Võnnu Keskkool 12. kl, juhendaja – õpetaja Maarika Arimäe. Eripreemiad: Maris Põkka „Raamat ja mina" Mooste Mõisakooli emakeeleõpetuse praktikant; Pirjo Pall „Raamat ja mina" F. Tuglase nim Ahja Kooli koolijuht; Karina Toots „Raamatuunelm" Kanepi Gümnaasiumi emakeeleõpetaja; Ene Runno „Raamat ja mina" Võnnu Keskkooli klassiõpetaja; Ave Plakk „Raamat ja mina" F. Tuglase nim Ahja Kooli sotsiaalpedagoog.

Žüriis olla on huvitav, sest konkursile saadetud looming on lugemist väärt. Žüriis olla on raske, sest ei ole lihtne valida parimat välja paljude heade hulgast. Ja mõnikord tundub, et ei ole aus püüda eristada, järjestada, hinnata, sest looming on individuaalne, siiras ning igale täpselt omanäoline. Tahaks kõiki osalejaid premeerida. Nagu kirjutas Liisbet Paklinski Võnnu koolist

„..avan kaaned ja mida ma näen?
Segased mõtted ja üksikud tähed.
Oodates, et keegi neid mõista suudaks,
Paludes, et keegi alla ei annaks…"

Aitäh konkursile töid saatnud koolidele: Põlva kool, Mooste mõisakool, Saverna põhikool, Mehikoorma põhikool, Võnnu keskkool, Kanepi gümnaasium ja Ahja kool. Aitäh külalistele, kes saabusid Ahjale, mis on olnud kirjanik F. Tuglase „kõikide rännakute alguspunkt".
Oleme rõõmsad, oleme uhked, et saame konkurssi korraldada, sellel osaleda. Lugegem raamatukogude aastal rohkem, nautigem emakeelset kirjandust ja kultuuri ning kirjutagem uusi loovjutukesi.

Ilvi Suislepp
Friedebert Tuglase nimelise Ahja Kooli õpetaja
Foto kooli pildikogust


 Põlva Haldusteenistus
tel 5560 1587
rein.kamber@polva.ee

Heakorra- ja haljastustööd,
teede hooldus, tänavavalgustus,
hulkuvad koerad ja kassid.
7.03.22

 

"Põlva - Eesti lõõtsapealinn" logo

Põlvamaa Rohelisem elu logo