« Tagasi

Kaheksas Eesti linnas avati korraga järgmise Veneetsia arhitektuuribiennaali eelnäitus

Laupäeval  31. oktoobril avati korraga kaheksas Eesti väikelinnas näitus "Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna". Samaaegselt toimunud avaüritusi Tõrva, Põlva, Valga, Rapla, Võru, Kuressaare, Elva ja Rakvere keskväljakutel külastas üle Eesti kokku tuhatkond kohalikku inimest.

"Näitus "Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna" on ere meeldetuletus, kui palju mõjutab avalik ruum meie igapäevaseid tegevusi ja trajektoore. Nii nagu toimuvad muutused ühiskonnas, toimuvad need ka arhitektuuris ja ruumis laiemalt. Kõik EV100 arhitektuuriprogrammi raames valminud linnasüdamed on andnud väiksematele keskustele uue hingamise ja uue võimaluse mõtestada ümber avalik ruum," ütles Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg näitusi avades.

„Plats! Väärikas kahanemine. 8 linna"  keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele kaheksa väikelinna näitel, mis on ka näitusepaikadeks. Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel EV100 arhitektuuriprogrammi "Hea avalik ruum" raames. Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn. Algselt selle aasta kevadel toimuma pidanud Veneetsia arhitektuuribiennaalil Eestit esindav näitus jõuab rahvusvahelise publikuni kevadel 2021.

Näituse autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi - ent ka vastutust -  elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.

Näitused on avatud:

Rapla kultuurikeskuse Rütmani galeriis 31. oktoobrist kuni 15. novembrini.

Võru keskväljakul 31. oktoobrist kuni 20. novembrini.

Valga keskväljaku väligaleriis 31. oktoobrist 14. novembrini.

Tõrva keskväljakul 31. oktoobrist 29. novembrini.

Põlva keskväljakul 31. oktoobrist 29. novembrini.

Kuressaare Kultuurikeskuse fuajees 31. oktoobrist 12. novembrini ja 13. novembrist 29. novembrini vallamajas (Lossi 1).

Elva keskväljaku väligaleriis 31. oktoobrist 31. detsembrini.

Rakvere Pika tänava platsil 31. oktoobrist 15. novembrini.

Täpsema info iga linna näituse asukoha ja lahtiolekuaegade kohta leiab leheküljelt  www.eestiarhitektuur.ee.

PILDIGALERII kaheksas linnas toimunud avamisüritustest saab alla laadida SIIT.

Korraldaja: Eesti Arhitektuurikeskus 

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Rahandusministeerium, Eesti Arhitektide Liit, Rakvere Linnavalitsus, Rapla Vallavalitsus, Võru Linnavalitsus, Valga Vallavalitsus, Elva Vallavalitsus, Põlva Vallavalitsus, Saaremaa Vallavalitsus, Tõrva Vallavalitsus

Lisainfo: 
Maria Kristiin Peterson
Produtsent
Tel: +372 52 31121
E-post: maria@arhitektuurikeskus.ee

Korraldaja Eesti Arhitektuurikeskus
Taavi Nageli foto Põlva näituse avamiselt