Harmoonika 2012

10.03.21
Teistkordselt toimuv lõõtspillipidu Harmoonika saab sellel aastal rahvusvaheliseks sündmuseks. Peol mängib korraga poolsada lõõtspilli, laval on noored külalismuusikud Ukrainast ja ,,Kuldharmoonika" konkursi nominent Soomest.

Lõõtspillipeol esinevad külalistena suupilliorkester Piccolo Folk Pärnust ja armastatud eurolaulik Ott Lepland. Lisaks traditsioonilisele kontsertosale Põlva Intsikurmu vabaõhulaval kulgeb päevane programm linna erinevates paikades, õhtusele kontserdile järgneb simman. Peo õhtujuht ja lavastaja on Ain Mäeots.

Pillipidu Harmoonika toimub laupäeval, 21. juulil algusega kell 19.00 Põlva Intsikurmu vabaõhulaval.

Sündmust korraldavad Põlva linn, Põlva Muusikakool ja MTÜ Lõõtspilliselts, toetavad Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Eesti Kultuurkapital ja Rahvakultuuri Keskus.

Pidu Youtube'i kanalil: 
Harmoonika 2012, 1. osa
Harmoonika 2012, 2. osa
Harmoonika 2012, 3. osa
Harmoonika 2013, 4. osa

Päevane programm linna erinevates paikades

11.00 Põlva Keskraamatukogus toimuv näitus annab ülevaate kohalikust ajaloost, siinsetest suurmeestest, Põlva rollist kultuuri- ja kihelkonnakeskusena, kuuleb lugusid lõõtsamees Olev Suure esituses
12.00 Lõõtspilli valmistamise õpituba ja ülevaade ajaloost Põlva Muusikakoolis, Võru 1
12.00 Põlva keskpargis kuuleb lõõtsamuusikat ja õpetatakse mängimist
12.20 Põlva keskpargis külalisesinejad Ukrainast
12.40 Põlva keskpargis külalisesineja Soomest
13.00 Edu keskuses suupilliansambel Piccolo Folk Pärnust
13.30 Põlva Kaubanduskeskuses Lõõtspilliselts

19.00 Peakontsert Intsikurmus

Piletid Piletilevis:
kuni 20.07 – 4 €;
sooduspilet ( õpilased, üliõpilased, pensionärid, üliõpilased, invaliidid ja nende saatjad) – 2 € (soodustust tõendava dokumendi ettenäitamisel)
kuni 7.a ( k.a) tasuta
21.07 – kõikidele 6 € (soodustused ei kehti)

Kulikovka ansambel
Põlva maakonna sõpruspiirkonna Ukraina Kulikovka külalised on sealsest muusikakoolist. Ansambli juhendaja on sama kooli õpetaja MARYNA MOMOT. Mängib ise koos õpilastega rütmipille ja oli Kulikovka delegatsioonis, kui nad osalesid Põlva Folk-Festil. Ansambel on neljaliikmeline, kus mängivad kolm bajaani ja üks tomra. Ukraina delegatsiooni juhib Kulikovka rajooni riikliku administratsiooni kultuuri ja turismi osakonna juhataja Viktor Snopok. Nende repertuaaris on rahvamuusika ning selle töötlused, lood on hoogsad ja südamlikud nagu nad isegi.

Piccolo folk
Piccolo Folk on punt Pärnumaalt, kelle esituses kõlavad kõigile tuttavad rahvalikud lood suupillide ja lõõtsalistega. Suurema osa repertuaarist moodustavad palad, mille on tuntuks mänginud sellised tuntud tegijad nagu Kukerpillid; VLÜ; Untsakad; Lindpriid ja Järsumäe Virve. Ei puudu mitmedki Feliks Kargilt tulnud lood ning lihtsalt aegadetagused hitid.

Omanäoliseks teeb see, et kasutavad oma esinemistes teadaolevalt kogu Baltikumis ainulaadseid BASS-; ACCORD- ja soolosuupille ja seda koos erinevate lõõtsade, mandoliini, kitarri ning muu tingel-tangeliga.

Esinemised nii Eestis kui ka Soomes toimunud folgi-; lõõtsa- ja suupillifestivalil, suupilli MM -il Saksamaal ning kontsertreisil Tuneesias.

Ott Lepland
Telesaate "Eesti otsib superstaari" kolmanda hooaja võitja. Üles astub Eesti üks armastatum meeshääl ja seda ainulaadselt lõõtsahelide saatel koos poolesajaliikmelise koondorkestriga.

Jari Saarenpää
Soome ,,Kuldharmoonika" konkursi finalist. Mänginud nuppakordioni 13 aastat, kirjutab ise lugusid ning soovib oma mänguga tekitada inimestes voogavalt häid tundeid. Külalisesineja on Põlva linna sõpruslinnast Soomest, Kannusest.

Tütarlaste ansambel - tüdrukud on pärit Tõrvast, Võrust, Moostest, Väägverest.
Astusid 2011.a sügisel Põlva lõõtsakooli. Iga nädal korra võtavad eratunde Heino Tartese juures.

Kõigil on Heino valmistatud pillid. Merili Murde õpib Võru Muusikakoolis ja õpib meie õpilase (kes on juba õpetaja) Toomas Ojasaare juures. Tütarlaste mäng on nagu ikka õrn ja naiselik, hoopis erinev meeste mängustiili poolest. Kontserdil kuulete, et on vahe olemas.

Noored mehed - ässad omaette. Toomas Ojasaar, Henrik Hindrikus, Ants Järv -Põlva lõõtsakoolist, kaks poissi on Tallinnast. Saame näha kuidas kokku sobivad, sest kõik on tublid mängumehed.

Lõõtspilliorkester.
Kõige noorem esineja10-aastane Mart Kirotar. Õpib Põlva Muusikakoolis akordioni erialal ja Teppo-tüüpi lõõtsa on mänginud üks aasta.

Koondorkester on ka välja kasvanud Põlva lõõtsakoolist. Kõigile anti esimesteks lugudeks ,,Perekonnavalss"; ,,Kui naane minno pahandas"; ,,Savikoja venelane" - need on lihtsad lood alguseks õppida. Siis hakati koos proovima ja nii tekkiski suur orkester.

Dirigent Mare Põld ütleb: ,, Peab hoidma kõiki mängijaid koos, sest lõõtsamees on tavaliselt harjunud üksi mängima omas tempos ja rütmis". Koos saavad mängida ainult ühtse häälestusega pillid, meil on nendeks G-duuri lõõtsad. Vanasti olid pillid, mida August Teppo tegi Fis, Es, Cis häälestuses. Tartes Heino teeb pille, mis on G-duuri häälestusega ja sellepärast on võimalik juba kokku panna ka suur orkester.

Põlva Lõõtsakool alustas 5 aastat tagasi 15ne pillimehega. Sellel aastal arvame kokku saada 50 lõõtsameest üle vabariigi. Teada on, et teine 50 meest peaks veel Eestis olema, kes pole siia kaasatud. Eks elu näita, kas kunagi saame kõik vabariigi lõõtsamehed kokku.
Võiks ju saada!

Põlva Lõõtspilliselts - mängivad Kalev Kreegipuu, Heino Tartes, Riho Pähn ja Olev Suur. Harjutavad tõsiselt igal nädalal ning on lõõtsakooli õpetajateks.

Juhan Uppin - Noorema põlvkonna lõõtspilli ja teiste rahvapillide mängija. Kannab Lõõtsakuninga tiitlit, on väga puhta ning isikupärase mängutehnikaga mängija. Juhanilt tulevad esitlusele palad koos Ott Leplandiga.

Kogu lõõtspilli ehitamise, mängimise ja pidude hing ning suur innustaja on Heino Tartes.
Toimetaja: ANNELY EESMAA