Sümboolika

13.02.18

Rahvaküsitlus Põlva valla sümboolika leidmiseks toimub 12.-18. veebruaril 2018

Ahja valla, Laheda valla, Mooste valla, Põlva valla ja Vastse-Kuuste valla ühinemise teel moodustuva Põlva valla sümbolikavandeid sai esitada 01.08.2017–15.09.2017.
Konkursile esitati 17 konkursitööd kümnelt autorilt. Konkursijuhendi alusel osalesid konkursil lisaks esitatud töödele ka ühinenud omavalitsusüksuste Ahja, Laheda, Mooste, Põlva ja Vastse-Kuuste valla sümbolid.

Konkursile esitatud kavandeid hindas 10-liikmeline hindamiskomisjon, kes selgitas salajase hääletamise teel välja kavandite paremusjärjestuse. Sümboolikakonkursi võitja selgitatakse välja küsitluse teel elanikel arvamuse alusel. Elanike arvamust küsitakse paremusjärjestuse alusel nelja enim poolthääli saanud sümboolikakavandi kohta.

Rahvaküsitlus sümboolika valimiseks viiakse läbi elektrooniliselt ajavahemikul 12.–18. veebruar 2018 veebikeskkonnas www.volis.ee. Küsitlusel tuleb vastata küsimusele "Millise kavandi valid Ahja valla, Laheda valla, Mooste valla, Põlva valla ja Vastse-Kuuste valla ühinemise teel moodustunud Põlva valla sümboolikaks (lipp ja vapp)?" ning tegema eelistatud valiku juurde vastava märke.

Küsitluses osalemiseks on vajalik end identifitseerida ID-kaardi või mobiil-ID-ga. Küsitlusest on õigus osa võtta igal küsitluses osalemise päeval vähemalt 16-aastasel elanikul, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Põlva vallas. Küsitlus algab 12. veebruaril kell 8.00 ja lõpeb 18. veebruaril kell 20.00. Lingi küsitlusele leiate ka Põlva valla kodulehelt www.polva.ee Kõik konkursitööd avaldatakse peale konkursitulemuste kinnitamist Põlva valla kodulehel.

Täiendav info: Eliko Saks, vallasekretär, tel 799 9472, 514 7690

 

Neli kavandit, mis said hindamiskomisjonilt enim poolthääli ja pannakse rahvahääletusele:

 KAVAND ENDISE PÕLVA VALLA SÜMBOOLIKA

Vapi kirjeldus: Valla vapp on hõbedane vapikilp,  mille keskel seisab roheline kukk. Vapi ülaossa jäävad kaks sinist viieharulist õit. Kukk suundub  paremale, hoides ülestõstetud jalas kaardikeppi,  teise jalaga toetub ta neerja kujuga rohelisele jalgealusele. Vapi kilbi allosa on poolringikujuline.

Lipu kirjeldus: Valla lipp koosneb võrdse laiusega triipudest: roheline, valge, sinine kuni keskkohani  ja siis keskelt alla sinine, valge ja roheline. Lipu  keskel moodustavad sinised jooned laia triibu,  mille keskel paikneb Põlva valla vapi kujutis.

Selgitus: Kukk on vabaduse sümbol, teisalt on  ta hariduse ja kooliõpetuse sümbol. Roheline jalus märgib Põlva künklikku maastikku. Kaks linaõit viitavad linakasvatusele.     

                     

KAVAND ENDISE VASTSE-KUUSTE VALLA SÜMBOOLIKA

Vapi kirjeldus: Vapp on ülalt lainelõikelise ja alt sirglõikelise sinise langetatud talaga. Vasakult kaldjaotatud vapikilbi ülemisel, hõbedasel väljal roheline mänd. Alumine väli on kuldne.

Lipu kirjeldus: Valla lipp koosneb sinisest, rohelisest ja valgest ühesuurusest horisontaalsest värvikangast.

Selgitus: Sümboolikal kujutatu sümboliseerib Ahja jõge ning männi genofondi.

 

 KAVAND PÕLISMÄND

Vapi kirjeldus: Rohelise ja valgega kaldjaotatud kilbil valge mänd ja sinine jäälind.

Lipu kirjeldus: Rohelise ja valgega kaldjaotatud väljal valge mänd ja sinine jäälind.

Selgitus: Mänd sümboliseerib võimsaid metsamassiive. Roheline värv looduslähedast elukeskkonda. Sinine jäälind viitab puhtale loodusele ja veekogudele. Kaldjaotus näitab künklikku maastikku ja Taevaskoda. Valge on hea vaimsuse värv. Jäälind on puhta looduse ja veekogude indikaatoriks. Ta pesitseb tavaliselt liivastel paljanditel, seega sobib hästi sümboliseerima Taevaskoda. Jäälind on oma sinise värvusega kindlasti kõige silmapaistvam loomariigi esindaja Eestis.

 

KAVAND JÄÄLIND

Vapi kirjeldus: Kollasel kilbil südapunktis sinine jäälind, päises kolm linaõit.

Lipu kirjeldus: Sinisel väljal Põlva valla vapp.

Selgitus: Kollane kilp viitab Põlva maakonnale, samas näitab see ka liivast pinnast ja sõbralikku suhtumist. Kolm linaõit tuletavad meelde lina kasvatamise traditsioone. Sinine värv näitab piirkonnas asuvaid rohkeid järvi ja jõgesid. Jäälind sümboliseerib Taevaskoda ja puhast loodust. Jäälind on puhta looduse ja veekogude indikaatoriks. Ta pesitseb tavaliselt liivastel paljanditel, seega sobib hästi sümboliseerima Taevaskoda. Jäälind on oma sinise ja kuldse värvusega kindlasti kõige silmapaistvam loomariigi esindaja Eestis.