Kehtestatud üldplaneering
Üldplaneering on kehtestatud Põlva Vallavolikogu 27.06.2024. a otsusega nr 16.
- Üldplaneeringu digitaalne koondkaart
- Üldplaneeringu seletuskiri (pdf)
- Üldplaneeringu joonis "Koondkaart" (pdf)
- Üldplaneeringu joonis "Alusandmed" (pdf)
- Üldplaneeringu digiraamat (veebirakendus)
Üldplaneeringus ei kavandata olulisi muutusi väljakujunenud asustusstruktuuris. Soositakse juba väljakujunenud asustusega alade arengut, hoitakse keskustele toetuvat asustusstruktuuri ja välditakse asustuse laialivalgumist piirkondadesse, kus selline asustuse hajumine on looduskeskkonnale koormav ja majanduslikult kulukas. Eesmärk on kasutada juba olemasolevat taristut ja võimalikult vähe võtta kasutusele uusi, inimtegevusest mõjutamata või vähe mõjutatud alasid. Luuakse piisavalt paindlikud tingimused ettevõtluse arendamiseks, eelistatakse ettevõtluspiirkondade kavandamist keskustesse või nende lähistele, et vähendada perspektiivset liikuvusvajadust ning ebamõistlikke kulutusi infrastruktuuridele. See kõik mõjutab majanduskeskkonda positiivselt.
Kultuuriliselt avaldavad positiivset mõju koha vaimu ja ajaloolise pärandi väärtustamiseks määratud meetmed kohaliku kultuuripärandi säilitamiseks ja võimalike arheoloogiliste leidude kaitseks. Planeeringus tuuakse esile nii 20. sajandi arhitektuuriväärtusi kui looduslikke pühapaiku ja antakse meetmed nende säilitamiseks. Tingimused määratakse väärtuslike maastike säilitamiseks ja puhkealade kasutamiseks.
Üldplaneeringuga luuakse eeldused inimeste sotsiaalsetele vajaduste rahuldamiseks vajalike teenuste osutamiseks ning liikuvuse tagamiseks. Elamisvõimaluste parendamiseks antakse põhimõtted jätkusuutliku liikuvuse ja tehnovõrkude planeerimiseks, soodustatakse inimmõõtmelise linnaruumi kujunemist ja suurendatakse ligipääsetavust. Üldplaneering näeb ette, et uued puhke- ja virgestusalad kavandataks elu- või töökohtade lähedale ning need peavad olema hõlpsasti ligipääsetavad igas eas ja erinevate liikumisvõimalustega inimestele. Hea elukeskkonna hoidmiseks määratakse tingimused müra ja õhusaaste leevendamiseks ning antakse soovitusi kliimamuutustega toimetulekuks. Kokkuvõttes kaasneb üldplaneeringu elluviimisega positiivne kultuuriline mõju.
Bioloogilise mitmekesisuse säilitamiseks ja majandustegevuse mõjude tasakaalustamiseks pööratakse tähelepanu rohevõrgustiku terviklikkuse ja heas seisus ökosüsteemide säilimisele ning toidujulgeoleku tagamiseks väärtuslikele põllumajandusmaadele. Arvestatud on kliimamuutuste mõjuga ning antud suuniseid säästlike sademeveesüsteemide kavandamiseks ning soojussaarte vähendamiseks. Üldplaneeringu rakendamine ei too kaasa negatiivset mõju looduskeskkonnale, sest ulatuslikke maakatte muudatusi ega olulise ruumilise mõjuga objekte üldplaneeringuga ei kavandata. Keskkonnakaalutlustega arvestamiseks on läbi viidud keskkonnamõju strateegiline hindamine, aruandes välja toodud ettepanekud on integreeritud üldplaneeringu teemavaldkondade käsitlusse.